Naukowe Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej

[vc_row full_width=”stretch_row_content_no_spaces”][vc_column][belton_intro height=”not-completely-full” content_placement=”left-wide” content_vertical_placement=”bottom” color=”#000000″ image=”413″]

Witamy na stronie

Naukowego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej

[/belton_intro][/vc_column][/vc_row][vc_section full_width=”stretch_row” content_placement=”top” el_class=”white” css=”.vc_custom_1539948361113{padding-top: 20px !important;}”][vc_row][vc_column width=”1/6″ css=”.vc_custom_1539948202627{margin-top: 0px !important;border-top-width: 0px !important;padding-top: 0px !important;}”][vc_btn title=”O NTPP” style=”classic” shape=”square” color=”violet” size=”sm” align=”center” css_animation=”none” button_block=”true” link=”url:http%3A%2F%2Fntpp.org.pl%2Fo-ntpp%2F|||”][/vc_column][vc_column width=”1/6″][vc_btn title=”WYDARZENIA” style=”classic” shape=”square” color=”violet” size=”sm” align=”center” button_block=”true” link=”url:http%3A%2F%2Fntpp.org.pl%2Fwydarzenia%2F|||”][/vc_column][vc_column width=”1/6″][vc_btn title=”CZYTELNIA” style=”classic” shape=”square” color=”violet” size=”sm” align=”center” button_block=”true” link=”url:http%3A%2F%2Fntpp.org.pl%2Fartykuly%2F|||”][/vc_column][vc_column width=”1/6″][vc_btn title=”CZŁONKOSTWO” style=”classic” shape=”square” color=”violet” size=”sm” align=”center” button_block=”true” link=”url:http%3A%2F%2Fntpp.org.pl%2Fczlonkostwo%2F|||”][/vc_column][vc_column width=”1/6″][vc_btn title=”KONTAKT” style=”classic” shape=”square” color=”violet” size=”sm” align=”center” button_block=”true” link=”url:http%3A%2F%2Fntpp.org.pl%2Fkontakt%2F|||”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]Szanowni Państwo, drodzy uczestnicy międzynarodowej konferencji „Trauma, Przywiązanie i Rezyliencja”,

zbliża się czas majowej konferencji – jesteśmy dumni i szczęśliwi, że udało nam się stworzyć tak bogaty (obszerniejszy niż pierwotnie zakładaliśmy) program i zaprosić dla Państwa wielu ciekawych i wybitnych prelegentów z zakresu psychotraumatologii.

Do aż  trzech wykładów, którzy wygłoszą jedni z najbardziej znanych przedstawicieli MBT w Europie, poszerzyliśmy pasmo poświęcone psychoterapii opartej na mentalizacji.

Zaplanowalismy również dla Państwa dodatkowe, przedkonferencyjne seminarium szkoleniowe „Przywiązaniem złożona trauma i zaburzenia osobowości – jak teoria pomaga nam myśleć i pracować?, które 9 kwietnia poprowadzi on line Anna Król – Kuczkowska.

Cały czas mieliśmy nadzieję, że uda nam się wszystkim spotkać bezpośrednio, porozmawiać, pożartować i – przede wszystkim – posłuchać tego, co wiemy dzisiaj o traumie i jej leczeniu.

Jednak sytuacja związana z pandemią, trwające cały czas obostrzenia sprawiają, że musimy zrealizować naszą konferencje w formie on line.

Uważamy, że dla naszego środowiska niezwykle ważne jest, aby to wydarzenia miało miejsce, dlatego nie decydujemy się ponownie zmieniać daty konferencji.

Będziemy całe przedsięwzięcie transmitować dla Państwa z profesjonalnego studia nagraniowego w Warszawie, co zapewni nam komfort i profesjonalizm w przebiegu całej konferencji.

Cieszymy się na to majowe spotkanie z Państwem i mamy nadzieję, że nasza kolejna konferencja, którą już planujemy, pozwoli nam wszystkim spotkać się bezpośrednio.

Z pozdrowieniami

Zarząd NTPP: Anna Król-Kuczkowska Przewodnicząca Zarządu, Zofia Milska-Wrzosińska, Krystyna Sosnowska, Katarzyna Skirmuntt, Paweł Malinowski, Marcin Obrębski[/vc_column_text][vc_column_text]

Seminarium online

„Przywiązanie, złożona trauma i zaburzenia osobowości – jak teoria pomaga nam myśleć i pracować?”

Prowadzenie: Anna Król – Kuczkowska

Piątek, 9 kwietnia, godz. 9.00 – 12.00.

Seminarium jest bezpłatne dla uczestników konferencji „Trauma, Przywiązanie, Rezyliencja” oraz dla członków NTPP z opłaconymi na bieżąco składkami.[/vc_column_text][vc_column_text] 

 

 

 [/vc_column_text][vc_column_text]

Szanowni Państwo,

Zarząd NTPP podjął decyzję o nowej dacie konferencji „Trauma, przywiązanie i rezyliencja”.

To międzynarodowe, wspaniale zapowiadające się wydarzenie odbędzie się w Warszawie w dniach:

7-9 maja 2021.

Cieszymy się bardzo na tę okazję do spotkania i wymiany.

Mamy nadzieję, że Państwo również czekają na tę dwukrotnie już odraczaną konferencję.

W najbliższym czasie opublikujemy nowy program, ale już teraz możemy Państwu zapowiedzieć, że zaplanowaliśmy bardzo ciekawy czas i niespodzianki, o których poinformujemy niedługo.

Dziękujemy, że pomimo niesprzyjających warunków, pandemii i napięcia cierpliwie znosili Państwo niewygody przesunięcia daty konferencji.

Dołożymy wszelkich starań, aby konferencja stała się wydarzeniem wzbogacającym, niezapomnianymi wartym wyczekiwania.

Jeśli dla kogoś z Państwa zaproponowany nowy termin będzie niemożliwy, prosimy o przesłanie wniosku o zwrot opłaty konferencyjnej najpóźniej do 15 grudnia.

Tym z Państwa, którzy już się zdecydowali lub zdecydują wziąć udział w majowej konferencji, proponujemy bezpłatne seminarium szkoleniowe on-line.

Będą to dwugodzinne zajęcia „Przywiązanie, złożona trauma i zaburzenia osobowości – jak teoria pomaga nam myśleć i pracować?”. Seminarium poprowadzi Anna Król – Kuczkowska, a termin toprzedwiośnie 2021. Dokładną datę podamy wkrótce.

Pozdrawiamy, życząc Państwu dużo zdrowia i spokoju.

Zarząd NTPP:
Anna Król – Kuczkowska, Przewodnicząca ZarząduZofia Milska – Wrzosińska
Katarzyna Skirmuntt
Krystyna Sosnowska
Paweł Malinowski
Marcin Obrębski

 [/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]LIST OTWARTY ZARZĄDU GŁÓWNEGO NAUKOWEGO TOWARZYSTWA PSYCHOTERAPII PSYCHODYNAMICZNEJ ( NTPP)

Szanowni Państwo,

z niepokojem śledzimy ostatnie publiczne wypowiedzi dotyczące przedstawicieli różnych grup społecznych. Wypowiedzi te, formułowane w sposób noszący znamiona mowy nienawiści, są zarówno nieprawdziwe w świetle obowiązującej dzisiaj wiedzy, jak i niebezpieczne w kontekście rozumienia zdrowia psychicznego zarówno na poziomie jednostkowym, jak i społecznym.

Protestujemy wobec głoszenia takich treści. Jako Naukowe Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej uważamy, że naszym obowiązkiem jest dzielenie się wiedzą psychologiczną, która pozwala zrozumieć to, co dzieje się wokół nas i zapobiegać potencjalnej eskalacji społecznej destrukcji.

W ostatnich tygodniach szczególnie wiele takich wypowiedzi dotyczy osób określanych jako LGBT. Osoby LGBT nie są – z racji ich orientacji seksualnej – chore lub zaburzone.

Na przykład – WHO, czyli światowa Organizacja Zdrowia w 1990 roku usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń psychicznych, ponieważ nie spełniał definicji ani choroby, ani zaburzenia.

Obecnie homoseksualizm nie jest uznawany za zaburzenie przez jakąkolwiek światową klasyfikację diagnostyczną. Traktuje się go jako mniejszościową, normalną orientację seksualną.

Jednak, jak każda mniejszość, grupa (LGBT) jest szczególnie zagrożona wykluczeniem.

Nie jest to jedyna grupa, która w ostatnim czasie stawała się obiektem agresji, czy wobec której podżegano do niechęci i pogardy w ogóle – byliśmy i jesteśmy świadkami pogardliwego atakowania oponentów politycznych, upokarzania protestujących obywateli, szkalowania przedstawicieli zawodów prawnych, i nie tylko.

Wszystkie te działania łączy jedno – są to  procesy generujące zło i przemoc, niszczące ludzi i tkankę społeczną.

Skutki wielu z nich mogą być trudno odwracalne.

Co znamienne dla psychologii procesów grupowych, momenty zagrożenia, naruszenia dotychczasowego porządku czy dużych zmian wiążą się z większą polaryzacją postaw, wzrostem agresji oraz z pojawieniem się utopijnych obietnic przywrócenia porządku i bezpieczeństwa – często poprzez pozbycie się grupy, która jest „inna”.

Ta prawidłowość została wielokrotnie zbadana i opisana w literaturze dotyczącej analizy psychologicznych mechanizmów prowadzących do dramatycznych skutków w sferze polityczno-społecznej – jak wszelkie odmiany totalitaryzmu, faszyzmu czy zinstytucjonalizowanej przemocy.

Jesteśmy obecnie, podczas trwającej pandemii i wielu zmian polityczno – społecznych, szczególnie podatni na intensyfikację tych procesów. Lęk, frustracja, zmęczenie, poczucie zagrożenia sprawia, że łatwiej i szybciej postępuje proces dehumanizacji „Innego”, kimkolwiek on jest.

Tak naprawdę „Innym” może stać się „Każdy”. Każdy z nas.

Nasz układ nerwowy sprawia, że jesteśmy niezwykle wrażliwi na komunikaty wzmagające lęk. Jeśli są one powtarzane i dodatkowo wskazują na konkretne źródło lęku i zagrożenia, wyzwalają na poziomie biologicznym impulsy agresywne, których pierwotną rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa. Jeśli taki proces eskaluje, człowiek zaczyna mieć coraz większe tendencje do łączenia wskazanej osoby lub grupy osób z poczuciem zagrożenia i przymusem walki. Może stać się tak również wtedy, kiedy ten wskazany „Inny” realnie nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa.

Prawidłowość tą potwierdzono w wielokrotnie powtarzanych badaniach psychologicznych.

Z badań wiemy również, że im dłużej trwa opisany powyżej mechanizm, tym  bardziej uszkadza ludzką zdolność do refleksji, dobrego kontaktu z rzeczywistością oraz do widzenia człowieka w drugiej istocie ludzkiej.

Ta wiedza może być  instrumentalnie wykorzystywana do zdobycia i utrzymania władzy, często do odwrócenia uwagi od realnych problemów; ale może też służyć zatrzymaniu destrukcji poprzez zwiększenie świadomości tego, co rzeczywiście dzieje się wokół nas.

Warto zatem dzielić się wiedzą w celu zatrzymywania takiej destrukcji.

Stymulowanie agresji jest destrukcyjne dla zdrowia psychicznego wszystkich ludzi – nie tylko tych atakowanych, ale również i atakujących.  To proces, w którym nie ma wygranych. Badania nad PTSD, czyli syndromem stresu pourazowego wyraźnie pokazują, że wszelkie konflikty oparte na przemocy, których deklarowanym celem jest przywrócenie porządku i  bezpieczeństwa, ostatecznie dewastują każdą zaangażowaną w nie stronę.

Z kolei z badań nad wykluczeniem jasno wynika, że po doświadczeniu wykluczenia w danej grupie znacząco wzrasta zapadalność na depresję i liczba podejmowanych prób samobójczych

Dowodów na niebezpieczny kierunek, w jakim zmierza obecna sytuacja mamy aż nadto.

Jako Zarząd Naukowego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej stanowczo protestujemy przeciwko nawoływaniu do agresji i przemocy wobec kogokolwiek.

Protestujemy przeciwko publicznemu przekazywaniu kłamstw nie mających nic wspólnego ze współczesną wiedzą medyczną i psychologiczną, ani ze stanem faktycznym w obszarze społecznym, prawnym i politycznym. Protestujemy przeciw używaniu tych kłamstw do wzbudzania lęku
i manipulacyjnego zyskiwania poparcia.

Wszystkie dane przytoczone w naszym oświadczeniu pochodzą ze zweryfikowanych metodologicznie badań i obrazują współczesny stan wiedzy klinicznej w zakresie omawianych zjawisk.

Zarząd Główny Naukowego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej

Anna Król – Kuczkowska, Przewodnicząca

Zofia Milska Wrzosińska, Krystyna Sosnowska, Katarzyna Skirmuntt,

Paweł  Malinowski, Marcin Obrębski[/vc_column_text][vc_column_text] 

Naukowe Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej powstało z potrzeby integracji oraz rozwoju środowiska psychoterapeutów psychodynamicznych w Polsce. Celem Towarzystwa jest określanie standardów zawodowych i etycznych w psychoterapii psychodynamicznej i dbałość o ich przestrzeganie.

Towarzystwo zajmuje się wspieraniem rozwoju wiedzy dotyczącej teorii i praktyki a także popularyzowaniem psychoterapii psychodynamicznej wśród praktykujących psychoterapeutów oraz osób szkolących się.

Zachęcamy do przystąpienia do Towarzystwa.

[/vc_column_text][vc_btn title=”DOŁĄCZ DO NAS” color=”success” size=”lg”][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section full_width=”stretch_row”][vc_row][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”685″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text css_animation=”bounceIn”]

TRAUMA,PRZYWIĄZANIE
I REZYLIENCJA

IV MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWEGO
TOWARZYSTWA PSYCHOTERAPII PSYCHODYNAMICZNEJ

7-9 MAJ 2021R.

[/vc_column_text][vc_btn title=”Zobacz więcej” color=”violet” link=”url:https%3A%2F%2Fpsychoterapiaszkolenia.pl%2Fo-konferencji%2F|||”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_column_text]

ZAPISY NA KONFERENCJĘ:

kontakt@ntpp.org.pl

formularz_zgloszeniowy (doc)
formularz_zgloszeniowy (pdf)[/vc_column_text][vc_btn title=”Zapisz się online” color=”purple” size=”lg” align=”center” button_block=”true” custom_onclick=”true” link=”url:http%3A%2F%2Fpsychoterapiaszkolenia.pl%2Frejestracja%2F||target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row][/vc_section]